...

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Okładka artykułu: Ile kosztuje profesjonalna strona internetowa? Mężczyźni tworzący strony internetowe.

Strona internetowa to współczesna wizytówka firm, od której zależeć może zainteresowanie potencjalnych klientów. To tutaj będą docierać internetowi użytkownicy i w zależności od tego, jak strona odpowie na ich potrzeby, zostaną na niej dłużej lub przejdą do konkurencji.

Jeśli Twoja witryna jest zwięzła, łatwa w użyciu i intuicyjna, wzrastają szanse na sprzedaż oferowanych produktów lub usług. Jeśli jednak potencjalny klient nie potrafi się na niej odnaleźć, nawet najlepszej jakości oferty mogą pozostać niezauważone. W rezultacie wyznaczone wcześniej cele biznesowe nie zostaną osiągnięte. A to oznacza, że koszt strony internetowej będzie niewspółmierny do oczekiwanych zysków.

Rozumiemy, jak fundamentalne znaczenie dla biznesu ma profesjonalny projekt strony. Wiemy także że liczne oferty współpracy w różnych cenach mogą zdezorientować każdego przedsiębiorcę. Stworzyliśmy ten artykuł, abyś w gąszczu wielu ofert odnalazł tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Chcemy, byś dowiedział się, ile kosztuje stworzenie strony internetowej.

Dlaczego profesjonalna strona internetowa firmy to dobra inwestycja?

Strona firmy to kanał kontaktu między Tobą i Twoimi ofertami a potencjalnym klientem. Jest ona biznesową wizytówką i miejscem, w którym klient ma po raz pierwszy styczność z daną marką. Nic więc dziwnego, że strona firmy powinna być zachęcająca, przejrzysta i łatwa w użyciu – w końcu dobre pierwsze wrażenie robi się tylko raz!

Korzyści strony internetowej z pewnością przerastają niejeden koszt zrobienia strony internetowej. Własna, profesjonalna strona internetowa jest w stanie zwiększyć zyski, podnieść lojalność klientów oraz zdobyć nowych.

Przykucie uwagi potencjalnego klienta jest jednak tylko jednym z wielu celów biznesowych, które może spełniać profesjonalna strona www. Wszystkie jej zalety, które rekompensują koszt strony internetowej, możesz znaleźć w naszym artykule: Po co mi strona internetowa i dlaczego to dobra inwestycja?

Od czego zależy cena strony internetowej?

Czynniki wpływające na koszt strony www są liczne i różnorodne. Strona internetowa firmy może być bardzo prostym tworem lub wręcz przeciwnie profesjonalną witryną z licznymi podstronami i dodatkowymi udogodnieniami. Z tego powodu koszt wykonania strony internetowej może wahać się między kilkaset a paroma tysiącami złotych.

Nie bez znaczenia jest również fakt, z kim nawiążesz współpracę, tworząc swoją współczesną wizytówkę – czy będzie to freelancer odpowiedzialny jedynie za stworzenie strony, czy może agencja kreatywna, która pomoże Ci w późniejszej optymalizacji i działaniach marketingowych? Cena strony internetowej u freelancera z pewnością będzie różnić się od tej proponowanej w agencji.

To ile kosztuje stworzenie strony internetowej, zależy od tych oraz innych czynników, które przedstawiamy poniżej.

Cel wykonania strony internetowej

Cel strony internetowej powinieneś określić już na samym początku współpracy z wykonawcą. Dzięki temu będziesz wiedzieć jakiego rodzaju strony potrzebujesz, a w późniejszym etapie będzie Ci łatwiej przeanalizować skuteczność swoich działań. Cel wpłynie również na wartość strony internetowej. W zależności od tego, co chcesz osiągnąć i jak wiele celów posiadasz, będziesz potrzebować różnych narzędzi, które wpływają na to, ile kosztuje stworzenie strony internetowej.

Przykładowo: koszt stworzenia witryny mającej na celu pozyskiwanie adresów mailowych będzie niższy od kosztu stworzenia interaktywnej platformy do sprzedaży kursów online. Czas realizacji strony internetowej w tych przypadkach również będzie różnorodny, a pamiętać należy, że „czas to pieniądz” i on również wpływa na to, ile przyjdzie Ci zapłacić za swoją stronę.

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej? – Rodzaje stron www

Obok celu, czynnikiem mocno wpływającym na koszt strony internetowej jest jej rodzaj. Najprościej strony internetowe podzielić można na dwie kategorie:

  • One Page – czyli strony jednostronicowe, które wszystkie najważniejsze informacje skupiają na stronie głównej,
  • oraz Multi Page – witryny, które oprócz strony głównej posiadają dowolną ilość podstron wypełnionych uporządkowaną treścią.

Między innymi to właśnie ilość podstron umieszczonych w witrynie będzie miała wpływ na jej koszt, ponieważ to od niej będzie zależał wymagany nakład pracy. To jednak nie wszystko. W zależności od celu wykonania strony internetowej może ona przybrać różną postać np.: wizytówka, Landing Page, sklep internetowy, czy strona firmowa.

W zależności od ustalonego wcześniej celu będziesz musiał wybrać rodzaj własnej strony internetowej, która pomoże Ci w zrealizowaniu biznesowego planu. Jeszcze nie wiesz, który rodzaj wybrać? Tego dowiesz się w naszym artykule: Co powinna zawierać Twoja strona internetowa?

Indywidualny projekt strony internetowej, a strona oparta o gotowy szablon

Tworząc stronę firmy, masz do wyboru dwa rozwiązania: skorzystanie z gotowych szablonów oraz zamówienie indywidualnego projektu strony w agencji kreatywnej.

Użycie gotowego szablonu wiąże się z wprowadzeniem przygotowanych przez Ciebie zdjęć i treści do gotowego rozwiązania pobranego z internetu. O ile to proste i szybkie rozwiązanie może okazać się wystarczające w niektórych przypadkach, to zwykle jest mało skuteczne i problematyczne w późniejszym rozwoju. Strona internetowa w tej sytuacji nie wykorzystuje całego swojego potencjału.

Jeśli jednak Twoja nowa strona internetowa ma działać przez wiele lat, być wizytówką Twojego biznesu i odpowiednio realizować cele biznesowe, warto zainwestować w indywidualny design strony internetowej.

Nowoczesne strony internetowe stworzone przez specjalistów osiągają większą widoczność w wyszukiwarkach, a dodatkowo wyróżniają się na tle innych stron. Dodatkowo projekt graficzny strony internetowej będzie wpasowywać się w Twoje gusta, zaspokajając Twoje potrzeby. Nie wspominając o pomocy i wsparciu specjalisty, u którego zamówiłeś stronę.

Strona internetowa wykonana indywidualnie wyróżnia się tym, że masz wpływ na każdy jej element. W BrandRocks, na przykład, w pierwszej kolejności stworzona zostanie propozycja struktury strony oraz umiejscowienia treści. Następnie projekt graficzny dopasowany do Twoich preferencji oraz potrzeb grupy docelowej.

To ile kosztuje stworzenie strony internetowej na podstawie indywidualnego projektu zależy od wielu czynników. Musisz wiedzieć, że jest to koszt nieco większy niż przy wykorzystaniu gotowego szablonu, jednak jej zalety są warte świeczki.

Dodatkowe usługi przy budowie strony www

W zależności od tego, jaki cel wybrałeś, tworząc swoją stronę internetową, może wystąpić konieczność wykorzystania dodatkowych rozwiązań, które zwiększą funkcjonalność strony i pozwolą Ci lepiej docierać do klientów. O ile niektóre z nich są darmowe, to wykorzystanie tych nieco bardziej zaawansowanych wiąże się często z dodatkowymi kosztami, co wpływa na utrzymanie strony internetowej.

Przykładami takich rozwiązań mogą być np.: GetResponse – zaawansowane narzędzie do automatyzacji kampanii newsletterowych i sprzedażowych, Vimeo – platforma umożliwiająca zabezpieczenie Twoich materiałów szkoleniowych wideo, czy rozbudowane wtyczki WordPress do zarządzania stroną.

Warto wziąć pod uwagę również, że te dodatkowe usługi przy budowie strony www mogą znacznie ułatwić Ci pracę. Może i wymagają one zapłaty, ale zmniejszają same koszty prowadzenia biznesu, np. poprzez automatyczne generowanie etykiet wysyłkowych w sklepie internetowym.

Strona www z pozycjonowaniem

Pozycjonowanie to takie zarządzanie profesjonalną stroną www, aby wyświetlała się ona wysoko w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu rozwiązaniu, korzyści biznesowe w dużym stopniu generuje Twoja strona internetowa. SEO potrafi być potężnym narzędziem, jednak zazwyczaj wymaga pomocy specjalisty.

Wykonanie strony internetowej z pozycjonowaniem zazwyczaj wiąże się nawiązaniem z wykonawcą dłuższej współpracy. Wykonawca strony internetowej w ramach działań SEO może przygotowywać treści artykułów na firmowego bloga, tworzyć odpowiednio opisane grafiki itp. Często wiąże się to również z modyfikacją struktury strony i udoskonalaniem opublikowanych materiałów.

Wybór takich usług jest niezależny od zrobienia strony internetowej, dlatego generuje dodatkowe koszty. Wynoszą one zazwyczaj kwotę jednorazową za przygotowanie strony do pozycjonowania, a następnie kilkaset złotych miesięcznie za bieżącą obsługę. Strona internetowa z usługą pozycjonowania jest jednak warta wydanych na nią pieniędzy. Często to właśnie SEO wpływa na osiągnięcie biznesowych celów. Dzięki tego typu udogodnieniom podniesiesz wartość strony internetowej i stworzysz niepowtarzalną markę, która będzie potrafiła dotrzeć do odbiorców, utrzymać z nimi kontakt i przekuć w klientów, którzy zostaną z tobą na długie lata.

Cztery ikony przedstawiające od czego zależy cena strony internetowej: celu, rodzaju i struktury, projektu oraz usług dodatkowych

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej a proces współpracy

To ile strona internetowa kosztuje, może również zależeć od procesu stworzenia strony internetowej. Wiesz już, że czas tworzenia stron internetowych ma wpływ na jej cenę. Na czas natomiast duży wpływ ma właśnie proces opracowany przez wykonawcę. Z tego powodu warto zlecić stworzenie strony internetowej osobie lub agencji z przejrzystym procesem opartym na następujących po sobie logicznie etapach.

Jeśli widzisz, że proces nie istnieje lub jest chaotyczny, zastanów się, czy dany wykonawca strony internetowej spełni Twoje wymagania, zarówno pod względem komunikacji, jak i ceny strony firmowej.

Pamiętaj! Czynniki wpływające na koszt strony www, ale i komfort jej tworzenia to dobra komunikacja. Czasem już sam proces może przekazać Ci istotne informacje o koszcie strony internetowej.

Koszt utrzymania strony internetowej

Twoja profesjonalna strona www już działa. Możesz umieścić na niej informacje i oferty, prezentować ją klientom i sprzedawać z jej pomocą. Jednak to ile kosztuje stworzenie strony internetowej to nie wszystko. Będziesz musiał pamiętać jeszcze o jednej ważnej kwestii.

Posiadanie własnej strony internetowej wiąże się z kosztami utrzymania, które należy ponieść każdego roku, aby zachować jej funkcjonalność. Na to, ile posiadanie strony internetowej kosztuje, wpływają koszty techniczne, związane z domeną i narzędziami, ale również koszty związane z obsługą strony internetowej i korzystaniem z pomocy profesjonalistów.

Koszt domeny i hostingu oraz zainstalowanych narzędzi

By profesjonalna strona firmy mogła poprawnie funkcjonować, należy opłacać domenę, czyli adres strony wpisywany w pasku przeglądarki. W zależności od rozszerzenia jej koszt może się różnić, jednak najpopularniejsze takie jak .pl, .com, czy .net mieszczą się w granicach 100 zł netto rocznie. Stałym kosztem związanym z utrzymaniem funkcjonalności strony internetowej będzie również koszt hostingu.

Na koszt hostingu wpływa wielkość strony oraz ilość odwiedzających, przez co koszt dla małej strony wynosić będzie od ok. 100 zł netto na rok, podczas gdy właściciel większej strony może zapłacić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Podobnie jak podczas tworzenia strony, zainstalowane narzędzia wpływające na poprawne działanie witryny mogą wiązać się z kolejnym wydatkiem. Jeśli jednak mamy do czynienia z prostymi stronami internetowymi dla firm, stronami lądowania, czy stronami-wizytówkami, często koszt ten nie występuje.

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej? – Aktualizacje i modyfikacje strony

Świat Internetu nieustannie się zmienia, wprowadzając aktualizacje i modyfikacje, które wpływają na sprawniejsze działanie stron internetowych. Profesjonalna firmowa strona internetowa będzie wymagać od swoich właścicieli rozbudowy oraz aktualizacji.

Koszt modyfikacji i aktualizacji strony zaczyna się od 100 zł netto miesięcznie i różni w zależności od zakresu wsparcia. Często wykonawcy również nie rozliczają się w systemie abonamentowym, a oferują doraźną pomoc w zależności od potrzeb klienta. Decydując się na znaczną rozbudowę witryny o nowe podstrony i funkcjonalności, koszta będą podlegać odrębnej wycenie i różnić się w zależności od zakresu wdrożenia.

Infografika przedstawiająca 4 elementy, z których składa się koszt utrzymania strony internetowej

Wybór wykonawcy profesjonalnej strony internetowej

To ile kosztuje stworzenie strony internetowej zależy od wielu czynników. Nie da się jednak ukryć, że to wybór jej wykonawcy może być decydujący. Masz wiele możliwości, od pojedynczego freelancera działającego na gotowych szablonach po agencję kreatywną budującą stronę od podstaw. Nie da się jednak ukryć, że zatrudnienie specjalisty do budowy stron to konieczność, jeśli chcesz, by Twoja strona osiągała swoje cele.

Warto też zauważyć, że nie ma ustalonych cen budowy strony internetowej. Cena strony internetowej u freelancera w zależności od wielu czynników może być droższa lub tańsza od tej zrobionej przez agencję.

Cena wykonawcy strony internetowej powinna przede wszystkim odpowiadać Tobie i Twoim funduszom. Owszem, czasem warto zwiększyć budżet na zrobienie strony internetowej, jednak nie we wszystkich przypadkach.

Chcesz zlecić stworzenie strony internetowej, ale wolisz zrobić to ostrożnie, by przypadkiem nie wydać bezsensownie pieniędzy? Oto co możesz zrobić, zanim zlecisz stworzenie strony internetowej:

  • Spróbuj oszacować koszt nowej strony internetowej, opierając się na informacjach znalezionych w Internecie oraz w naszym artykule. Weź pod uwagę, czego będziesz potrzebować. O pomoc możesz również poprosić kogoś znajomego, kto już poniósł koszt profesjonalnej strony internetowej.
  • Znajdź informacje o tym, ile kosztuje stworzenie strony internetowej u wykonawców, którzy Cię interesują. Być może stworzyli cennik stron internetowych lub ich klienci pochwalili się w Internecie, ile przyszło im zapłacić?
  • Odezwij się do kilku wykonawców i poproś, by wycenić stronę, której potrzebujesz. Zgłoś się zarówno do freelancerów jak i agencji. Pamiętaj, że wycena strony internetowej nie równa się zleceniu jej wykonania!
  • No i na sam koniec – zanim podejmiesz decyzję o wyborze wykonawcy, pamiętaj, by nie kierować się tylko ceną. Tańsza, a kiepsko zrobiona strona w przyszłości przyniesie Ci tylko straty. Wybierz rozsądnie.

Cennik stron internetowych – czy ma sens?

Szukając wykonawcy strony internetowej, możesz poczuć frustrację, gdy w większości przypadków nie znajdziesz cennika stron internetowych w witrynach wykonawców. Choć prosta tabelka z podanymi cenami byłaby dużym uproszczeniem, w wielu wypadkach nie miałaby sensu.

Wiesz już, że na to, ile kosztuje stworzenie strony internetowej, ma wpływ wiele czynników. Indywidualne potrzeby klientów i ich biznesów zazwyczaj się ze sobą nie pokrywają. W rezultacie każdy przypadek potrzebuje indywidualnego podejścia.

Nawet gdybyś napotkał na ceny w cenniku stron internetowych, bardzo prawdopodobne jest, że ostateczny koszt strony internetowej różniłby się od tego wyliczonego na podstawie cennika. Warto więc po prostu wycenić stronę i to na tym opierać swoje oczekiwania wobec ostatecznego kosztu strony internetowej.

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej w BrandRocks?

Agencja interaktywna BrandRocks tworzy nowoczesne strony internetowe CMS WordPress, dbając o wizerunek marki oraz funkcjonalność witryny. Dołożymy wszelkich starań, aby cele Twojej firmy zostały osiągnięte, a wszystkie koszty włożone w stworzenie oraz działanie strony internetowej zwróciły się z nawiązką.

Jeśli chcesz stworzyć unikalną wizytówkę w postaci własnej witryny, odezwij się do nas! Stworzenie prostej strony firmowej może kosztować Cię od 4 000 zł. Jeśli jednak potrzebujesz wykonać z nami rozbudowaną witrynę, kwota ta może wynieść nawet kilkanaście tysięcy zł. Stworzenie strony internetowej nie jest celem samym w sobie. Pomożemy Ci obrać odpowiedni kierunek działań marketingowych i rozwijać biznes!

Jak zapewne już wiesz, koszt stworzenia profesjonalnej strony internetowej zależy od wielu czynników. Zapraszamy więc do skorzystania z bezpłatnej konsultacji, podczas której na podstawie Twoich potrzeb przygotujemy plan działania i przedstawimy dokładne koszty wdrożenia. Skontaktuj się z nami, z chęcią pomożemy!

Cena strony firmowej – podsumowanie

Profesjonalna strona internetowa dostosowana do potrzeb firmy jest w dzisiejszych czasach podstawą każdego biznesu. By móc się rozwijać i osiągać założone cele, musisz zaistnieć w internetowym świecie i wyróżnić się na tle konkurencji.

To ile kosztuje stworzenie strony internetowej, zależy od wielu czynników, mamy jednak nadzieję, że nasz artykuł rozjaśnił Ci niektóre kwestie i przygotował Cię na koszt zrobienia strony internetowej. Pamiętaj, że zainwestowanie w profesjonalną stronę internetową to inwestycja w przyszłość Twojego biznesu. Nie czekaj dłużej i wykorzystaj szanse, jakie daje Ci własna strona internetowa stworzona przez specjalistów!

A jeśli chcesz się przygotować jeszcze lepiej do zadania, jakim jest stworzenie strony internetowej, zajrzyj do naszego artykułu: Jak wygląda proces tworzenia stron internetowych dla firm?

Share
Zainteresował Cię ten materiał?
Sprawdź również...
Strona internetowa pomoże Ci dotrzeć do nowych odbiorców i zamienić ich w klientów. Kliknij i sprawdź, dlaczego warto w nią zainwestować!

Pomożemy Ci prowadzić skuteczny marketing

Daj nam znać, czego potrzebujesz! Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dopasować odpowiednie rozwiązania dla Twojej firmy. Pamiętaj – to do niczego nie zobowiązuje!

Zadzwoń do nas:

Żółty wykrzyknik - znak rozpoznawczy agencji Kreatywnej Brandrocks.

Wypełnij formularz kontaktowy 👇

Pomożemy Ci zrozumieć marketing internetowy!

Regularnie będziemy przesyłać Ci wiedzę dzięki której rozwiniesz firmę. Merytorycznie i bez spamu. Wypełnij formularz i zapisz się newslettera 👇