...

Blog firmowy – dlaczego warto go prowadzić?

Okładka artykułu: 7 powodów, dlaczego warto prowadzić bloga firmowego

Masz stronę internetową swojej firmy i zastanawiasz się, jak sprawić, by odwiedzali ją potencjalni klienci? Twoja głowa jest pełna pomysłów na dobre treści, które jednak ciężko zawrzeć w krótkim poście na social mediach? Marzy Ci się generowanie ruchu organicznego na stronie?

Jeśli tak, to pisanie bloga firmowego może okazać się świetną decyzją! Jest to idealny przykład content marketingu, który dobrze zrobiony może przyczynić się do wzrostu widoczności Twojej firmowej strony internetowej.

Zastanawiasz się, czy musisz prowadzić bloga firmowego? A może chcesz się dowiedzieć, jak zacząć go prowadzić? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź, jakie są zalety posiadania bloga firmowego!

Jakie korzyści daje prowadzenie bloga?

Blog okazuje się świetnym rozwiązaniem nie tylko dla pasjonatów chcących podzielić się swoim hobby lub wiedzą ze światem. To także działanie, które wspiera ludzi biznesu! Nie wiesz w jaki sposób? Poniżej znajdziesz 7 korzyści, jakie daje pisanie bloga firmowego.

1. Blog firmowy to pozycjonowanie strony

W dzisiejszych czasach każda firma musi walczyć o uwagę odbiorców. Co możesz zrobić, by tę uwagę zdobyć? Możesz… prowadzić firmowego bloga!

Poprzez tworzenie treści ciekawych, aktualnych i potrzebnych odbiorcom, możemy do nich dotrzeć z poziomu wyszukiwarki internetowej. Jeżeli Google zauważy, że Twój artykuł posiada odpowiedź na wpisywaną w wyszukiwarkę frazę, z chęcią podsunie je potencjalnemu klientowi. Voila! Dzięki blogowi firmowemu przyciągnąłeś uwagę odbiorcy, a to już połowa sukcesu.

Dodatkowo blog firmowy, na którym umieszczasz wartościowe treści z wykorzystaniem słów kluczowych, sprawia, że wyszukiwarka Google nagradza Twoją witrynę wysoką pozycją na liście wyświetleń. Ruch na blogu firmowym wzrasta, a dzięki niemu odwiedzane są też inne podstrony – jak np. Twój sklep internetowy.

2. Artykuły na Twojej stronie stale dla Ciebie pracują

Podczas gdy kampanie reklamowe zaczynają się i kończą – blog firmowy umożliwia odbiorcom nieustanny dostępny na Twoją stronę internetową. Oznacza to, że prowadzenie bloga dla firmy jest ciągłym zdobywaniem nowych klientów!

Dzieje się tak poprzez pozycjonowanie firmowej strony, o którym możesz przeczytać w punkcie pierwszym, ale także ze względu na podtrzymywanie kontaktu z odbiorcami. Na jakiej zasadzie to działa? Odpowiedzią jest linkowanie wewnętrzne bloga firmowego, które sprytnie wykorzystane, może sprawić, że potencjalni klienci spędzą na stronie internetowej firmy więcej czasu.

Sprytnie napisane wpisy na blogu firmowym, pokierują odbiorcą tak, by zapoznał się z innymi artykułami, a w rezultacie z całą marką i jej ofertą. A to wszystko za pomocą artykułów na firmowego bloga, które zostały napisane raz!

3. Blog firmowy to 100% kontroli nad Twoim działaniem

Z pomocą bloga firmowego możesz prowadzić formę komunikacji z klientem, która należy w 100% do Ciebie. To Ty decydujesz, w jakim stylu tworzone są artykuły blogowe oraz czym chcesz się dzielić z odbiorcami.

Dodatkowo blog firmowy jest miejscem, w którym możesz promować swoje produkty lub usługi w sposób, w jaki Ci się tylko podoba. Same treści blogowe nie muszą też ograniczać się do pewnych regulaminów, które spotykasz chociażny w social mediach.

Jeśli Twoja firma prowadzi bloga, zyskuje ona kontrolę nad sukcesem, który osiąga.

7 powodów, dlaczego warto prowadzić bloga firmowego.

4. Prowadzenie bloga firmowego przybliża Cię do Twoich klientów

Warto prowadzić firmowy blog ze względu na klientów, do których on dotrze i do których Cię przybliży. Pisząc artykuły na swoją stronę internetową, musisz zastanowić się nad potrzebami, rozterkami, czy preferencjami klientów. Jeśli nie zwrócisz na te czynniki uwagi, nie będziesz prowadzić wysokiej jakości bloga firmowego, co nie przyniesie zakładanych efektów, a może nawet okazać się szkodliwe dla Twojej firmy. Tematy na firmowy blog wybieraj rozważnie!

Co więcej, z pomocą bloga firmowego pozyskuje się cenne informacje o osobach zainteresowanych Twoją ofertą – czy to poprzez komentarze pozostawione pod artykułem, czy za pośrednictwem danych zebranych i przedstawionych w narzędziach analitycznych.

Trzeba też wspomnieć o tym, jak blog firmowy wspiera budowanie relacji między Twoją firmą a Twoimi klientami. Jeśli użytkownik odnalazł na Twojej stronie merytoryczne treści, odpowiadające na jego pytania, istnieje prawdopodobieństwo, że do nich wróci oraz sprawdzi kolejne artykuły, które rozwieją inne jego wątpliwości. Ruch na stronie Twojej firmy automatycznie wzrasta! I algorytmy to zauważają, w nagrodę dając Twojej stronie wyższe miejsce w wyszukiwarce Google.

5. Pisanie bloga to element dobrego marketingu

Nie da się ukryć, że stworzenie bloga firmowego to element działań marketingowych, a dokładnie content marketingu. Docieranie do grupy docelowej poprzez umieszczone na blogu treści jest działaniem długoterminowym i z reguły pozytywnie odbieranym przez klientów. To nie kolejne natrętne reklamy display, które wyłącza się w kilka sekund, a materiały, z którymi klienci naprawdę się zapoznają i wchodzą w interakcje.

Umieszczanie na blogu firmowym treści wartościowej automatycznie przyczyni się do lepszego odbierania firmy i marki przez potencjalnych klientów. Jeśli okaże się ona pomocna, bardzo możliwe, że zadowolony użytkownik podzieli się nią z innymi. Skuteczne posty blogowe to darmowa promocja sama w sobie i kolejny przejaw marketingu, tym razem marketingu rekomendacji, który jest uznawany za jeden ze skuteczniejszych sposobów dotarcia do nowych klientów.

6. Blog odpowiednim narzędziem dla firmy budującej wizerunek eksperta

Możesz tworzyć blog firmowy, aby zyskać miano eksperta. Taki status wpłynie pozytywnie na odbiór Twoich usług bądź produktów. Zwróć uwagę również na to, że bycie autorytetem w branży automatycznie przyczynia się do budowania zaufania i zyskiwania na wiarygodności. W ten sposób możesz wykorzystać bloga firmowego do efektywniejszej sprzedaży. W końcu wolimy kupować produkty i wybierać usługi u osób, które posiadają rozległą wiedzę na temat tego, czego potrzebujemy.

7. Blog generuje oszczędności dla Twojej firmy

Pisanie bloga firmowego przyczynia się do pozycjonowania strony firmowej, zdobywania nowych klientów i efektywniejszej sprzedaży. I choć robi on tak wiele, to nie wymaga dużych nakładów pieniężnych. Nie bez przyczyny prowadzenie bloga firmowego uważa się za świetne rozwiązanie dla małych firm o niewielkim budżecie przeznaczonym na reklamę.

Blog pozwala na prowadzenie content marketingu i skutecznych działań SEO-optymalizacji w rozsądnej cenie. Obsługa bloga firmowego wiąże się głównie z kosztami, które prawdopodobnie i tak już ponosisz, czyli opłatami za domenę czy hosting.

Ile kosztuje prowadzenie bloga firmowego? Odejmując domenę i hosting, a skupiając się na aspekcie twórczym, można oscylować koszty między zero a kilkaset złotych miesięcznie. Wszystko zależy od tego, czy zainwestujesz w dobre treści na stronie tworzone przez specjalistę (czyli copywritera). Ważne jest też, jaka treść bloga firmowego Cię interesuje – niektóre tematy mogą być droższe niż inne. Wpływ będzie mieć też regularność wpisów na blogu firmowym – jak wiele artykułów firmowego bloga będziesz potrzebować?

Te i inne aspekty wpłyną na cenę wpisów od specjalisty. Warto pamiętać, że można pisać na blogu firmowym samodzielnie, bez pomocy agencji marketingowej czy copywritera. Trzeba jednak pamiętać, że jest to przedsięwzięcie, które wymaga czasu i regularności oraz wiedzy z zakresu pozycjonowania bloga firmowego, by móc mówić o jakiejkolwiek efektywności.

Warto jednak wykorzystać bloga firmowego ze względu na to, jak wpływa na generowanie ruchu na stronie i oszczędności na płatnych reklamach.

Jak założyć bloga firmowego?

Profesjonalny blog będzie świetnie wyglądać na Twojej stronie firmowej! Warto zaplanować prowadzenie bloga firmowego jeszcze przed stworzeniem witryny firmy. Jeśli jednak masz już stronę i chcesz ją ulepszyć, możesz zacząć blog firmowy w ramach kolejnej fazy rozwoju. Implementacja bloga w rękach specjalisty nie będzie niczym trudnym.

Skąd czerpać inspirację na wpisy blogowe?

Wątpliwości co do założenia bloga firmowego często zaczynają się od tego, jak w ogóle tworzyć treść bloga firmowego? Już nawet aspekty techniczne tak nie wpływają na decyzję o budowaniu bloga firmowego, jak te twórcze.

Czy musisz zdać się na kapryśną wenę, by wiedzieć jakie treści umieszczać na blogu? A może istnieją bardziej przyziemne i skuteczne sposoby wymyślania tematów na profesjonalny blog? Jak na przykład robienie content planu i wykorzystywanie strategii SEO?

Prawdą jest, że możesz generować pomysły na nowe treści za pomocą prostych trików i nie potrzebujesz w tym celu natchnienia. Jakie to triki?

 • Pamiętaj, by zaplanować prowadzenie bloga firmowego pod Twoją grupę docelową. Wykorzystaj w tym celu Personę. To ona podpowie Ci: co interesuje Twoich klientów, jakie pytania mają odnośnie do Twoich usług i jaki język najbardziej do nich przemawia. Wejdź w ich skórę i pomyśl, jakie treści pisać na blogu firmowym.
 • Analiza konkurencji to kolejny krok w procesie szukania tematów. Sprawdź blogi firmowe konkurencji. Zobacz: o czym piszą, jakich tematów unikają, a o jakich tematach w ogóle zapomnieli. Dowiedz się, które artykuły cieszą się największą popularnością (pomocne tu będą narzędzia SEO, jak np. Senuto) Same przykłady firmowych blogów z Twojej branży na pewno pomogą Ci generować pomysły na wpisy blogowe.
 • Przede wszystkim zależy Ci na tym, aby wspierać pozycjonowanie poprzez pisanie bloga. Dlatego skup się na słowach kluczowych i trendujących hasłach wpisywanych w wyszukiwarkę Google. Strategia SEO pomoże Ci nie tylko w generowaniu ruchu na stronie, ale i w wyborze tematów na firmowy blog.
 • Możesz generować pomysły na nowe treści w oparciu o budowanie wizerunku – nie tylko firmy, ale i poszczególnych usług i produktów. Zastanów się nad tym, jaki charakter ma to, co proponujesz i postaraj się stworzyć wokół tego otoczkę w formie treści blogowych.
 • Podziel bloga na kategorie. Dzięki temu nie tylko stworzysz topic clusters (co pomoże Ci później napisać artykuły tematyczne i wesprze link building) ale i zyskasz większą przejrzystość w wyborze tematów. Wypisz pod kategoriami wszelkie pomysły, które do nich pasują i zacznij budowanie bloga firmowego.
 • Informowanie o nowościach. Jeśli naprawdę już nie masz pomysłów, skup się na tym, co nowego dzieje się w branży i co nowego masz do zaoferowania w swoich usługach lub produktach. Zacznij pisać posty na bloga firmowego, które będą w wyczerpujący sposób o tym informować.

Wskazówki ekspertów, jak pisać blog firmowy

Prowadzenie bloga dla firmy wiąże się nie tylko z generowaniem pomysłów na skuteczne posty blogowe, ale przede wszystkim z ich tworzeniem. Znaczenie mają tu zarówno aspekty tematyczne, techniczne i SEO. W końcu treść wartościowa nie powstaje ot tak! Na szczęście istnieją pewne wskazówki, które pomogą Ci wykorzystać wszystkie zalety bloga firmowego.

 • Stwórz content plan, który pomoże Ci w pozycjonowaniu bloga firmowego, a przy tym strony internetowej.
 • Publikuj treści regularnie. Nie musisz tego robić często, jednak zwracaj uwagę na regularność wpisów na blogu firmowym. Algorytmy Google to doceniają.
 • Szukaj słów oraz fraz kluczowych i wplataj je w artykuły blogowe.
 • Dbaj o dobre treści na stronie związane z działalnością Twojej firmy, które mogą zainteresować potencjalnych klientów.
 • Dbaj o przejrzystość bloga firmowego, wykorzystując poprawną pisownię i układ przyjazny dla czytelników (wcięcia w tekście, pogrubienia, nagłówki, punktowane listy itd.).
 • Dodaj linkowanie wewnętrzne w celu zatrzymania użytkownika dłużej na swojej stronie. Pomyśl, jak zdobywać naturalne linki pozycjonujące na innych stronach internetowych.
 • Nie powielaj swoich treści.
 • Staraj się zawrzeć CTA (Call To Action) w swoich artykułach.
 • Urozmaicaj swoje artykuły za pomocą ciekawych zdjęć i grafik lub nawet wideo.

Wykorzystaj te wskazówki ekspertów, gdy będziesz prowadzić blog firmowy. Dowiedz się też więcej o tym, jak pisać artykuły na bloga z naszego artykułu: Jak napisać wpis na bloga firmowego?

Wskazówki - jak napisać wpis na bloga: nie powielaj treści, zawieraj CTA, publikuj regularnie, wybieraj słowa i frazy kluczowe, promuj się w social media.

Promuj bloga, aby pozyskiwać nowych klientów!

Tym, co może pomóc rozwojowi bloga firmowego, a dzięki temu wspierać pozycjonowanie za pomocą bloga, jest… chwalenie się, że w ogóle tworzy się przydatne treści!

Promuj bloga na swoich social mediach i w komentarzach dotyczących tematu, o którym akurat masz artykuł (oczywiście nie rób tego nachalnie). Dodawaj linki do wpisów na firmowego bloga w relacjach na Instagramie i w postach na Facebooku. Nie bój się chwalić z publikacji bloga firmowego!

Przekierowuj z mediów społecznościowych do bloga, a stamtąd do podstron ze swoimi usługami i produktami. W końcu o taki łańcuch działań w content marketingu chodzi!

Podsumowanie: Dlaczego warto założyć bloga firmowego?

Znasz już korzyści z prowadzenia bloga. Wiesz skąd czerpać inspirację na wpisy blogowe i jakie treści umieszczać na blogu. Zostało Ci już tylko… napisać artykuł na bloga! Możesz samodzielnie publikować treści lub z pomocą specjalistów, którzy skupią się na rozwoju Twojej firmy i strony internetowej.

Pisanie bloga firmowego to działanie, które tylko czeka, aż się go podejmiesz. Warto je wdrożyć w życie jak najszybciej! W końcu konkurencja nie śpi 😉

Share
Zainteresował Cię ten materiał?
Sprawdź również...
Chcesz znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania? Zastanawiasz się jak dotrzeć do potencjalnych klientów ze swoimi produktami? Zobacz, jak napisać dobry wpis na bloga!

Pomożemy Ci prowadzić skuteczny marketing

Daj nam znać, czego potrzebujesz! Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dopasować odpowiednie rozwiązania dla Twojej firmy. Pamiętaj – to do niczego nie zobowiązuje!

Zadzwoń do nas:

Żółty wykrzyknik - znak rozpoznawczy agencji Kreatywnej Brandrocks.

Wypełnij formularz kontaktowy 👇

Pomożemy Ci zrozumieć marketing internetowy!

Regularnie będziemy przesyłać Ci wiedzę dzięki której rozwiniesz firmę. Merytorycznie i bez spamu. Wypełnij formularz i zapisz się newslettera 👇