...

Przejęcie wizytówki Google Moja Firma – zarządzaj profilem firmy

Okładka artykułu: Przejęcie wizytówki Google Moja Firma - zarządzaj profilem firmy

Postanowiłeś wyprzedzić konkurencję i skorzystać z darmowych narzędzi, które gwarantuje Ci Google, ale napotkałeś nieprzyjemne problemy? Okazuje się, że Twoja firma ma już wizytówkę w Google Maps, chociaż jej nie zakładałeś? Chcesz uzyskać do niej dostęp? Może ktoś inny ją stworzył i zapomniał zrobić Cię właścicielem? Albo, co gorsza, ktoś podszywa się pod Twoją firmę w profilu Google Moja Firma? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na chociaż jedno z tych pytań, to trafiłeś w dobre miejsce! Z naszego artykułu dowiesz się, jak radzić sobie z takimi kłopotami.

Jak uzyskać dostęp do istniejącej już wizytówki?

Postanowiłeś założyć swojej firmie wizytówkę w profilu Google Moja Firma. Przechodząc przez poszczególne etapy zakładania wizytówki (o tym, jak założyć wizytówkę i czego spodziewać się na poszczególnych etapach przeczytasz tutaj) dotarłeś jednak do pytania o lokalizację, w którym okazało się, że firma już istnieje.

Wyróżniamy dwa podstawowe scenariusze, w których możesz zastanawiać się nad tym, jak uzyskać dostęp do wizytówki firmy. W pierwszym z nich Google automatycznie tworzy wizytówkę danej firmy bez właściciela. W drugim scenariuszu może okazać się, że dostęp posiada Twój pracownik, agencja, z którą współpracowałeś, lub co gorsza – firma, która podszywa się pod Ciebie.

Prawo do własności – uzyskaj dostęp do wizytówki firmy, która nie ma właściciela

Wiesz już, że Google może automatycznie stworzyć wizytówkę w Google Maps. Jeżeli Twoja firma ma stronę internetową lub jest obecna w mediach społecznościowych, to informacje teleadresowe zostają przechwycone przez Google i wykorzystane do stworzenia niezweryfikowanej wizytówki Google. Często wizytówka taka może być nie aktualna, warto więc uzyskać dostęp do swojej wizytówki i nią zarządzać. Jak tego dokonać?

Wpisując nazwę firmy w wyszukiwarce Google, wyświetli Ci się wizytówka Google Maps. W profilu firmy kliknij opcję Jesteś właścicielem firmy?, a następnie Zarządzaj. Po tym kroku czeka Cię jeszcze weryfikacja wizytówki firmy poprzez podanie wysłanego przez Google kodu. Kod ten otrzymasz na jeden z czterech sposobów:

 1. poprzez automatyczną wiadomość głosową na telefonie,
 2. smsem,
 3. mailem,
 4. pocztą.


Niestety, nie będziesz miał możliwości wyboru sposobu dostarczenia kodu. Najprawdopodobniej otrzymasz go listownie, co może przedłużyć proces weryfikacji wizytówki do 14 dni.

Gdy ktoś inny ma dostęp do profilu w Google Maps

Może się okazać, że zleciłeś założenie wizytówki Google swojej firmy komuś innemu, np. pracownikowi lub że agencja reklamowa, z którą współpracowałeś, stworzyła ją w ramach działań SEO i nie przekazała Ci dostępu. W najgorszym wypadku ktoś postanowił podszywać się pod Twoją firmę. W rezultacie nie masz dostępu do wizytówki własnej firmy, co z pewnością nie powinno mieć miejsca, biorąc pod uwagę ważność pozycjonowania wizytówki Google Moja Firma. Jak rozwiązać taki problem?

Jak odzyskać wizytówkę Google?

Możesz odzyskać dostęp do wizytówki swojej firmy w kilku krokach:

 1. Zaloguj się do panelu Google Moja Firma z konta Google, z którego chcesz zarządzać wizytówką,
 2. Wpisz nazwę swojej firmy,
 3. Dostaniesz prośbę o udostępnienie swoich danych obecnemu właścicielowi wizytówki,
 4. Uzupełnij dane, pamiętając, by jako poziom dostępu wybrać Własność,
 5. Kliknij Wyślij.


Obecny właściciel wizytówki ma 7 dni na odpowiedź na Twój wniosek. Może go:

 • zaakceptować – otrzymasz dostęp do wizytówki,
 • nie zareagować – przejdziesz ten sam proces weryfikacji wizytówki, jak w przypadku tworzenia nowej wizytówki lub przejmowania wizytówki stworzonej automatycznie przez Google,
 • odrzucić – otrzymasz e-mail z informacją o odrzuceniu wniosku. Możesz się od tego odwołać, klikając Odwołaj się na dole maila. Kolejnym krokiem w tym przypadku będzie weryfikacja telefoniczna, smsowa, mailowa lub za pomocą listu wysłanego na adres firmy.


Nowi właściciele wizytówki i menedżerowie do prowadzenia wizytówki – jak przekazać dostęp?

Możesz być właścicielem wizytówki firmy i równocześnie nie kłopotać się jej zarządzaniem. Ważne jest jednak, by zadbać o pozycjonowanie wizytówki w wyszukiwarce. Możesz więc oddelegować do tego zadania jednego ze swoich pracowników lub specjalistę. Wiąże się to oczywiście z przekazaniem dostępu. Użytkownicy, których zaprosisz do zarządzania wizytówką firmy, będą mogli otrzymać dostęp Właściciela lub Menedżera. Na szczęście, w obu przypadkach proces przekazywania dostępu wygląda tak samo.

 1. Wejdź na profil firmy i przejdź do panelu Google Moja Firma,
 2. Kliknij Menu, a następnie Ustawienia profilu firmy i Menedżerowie,
 3. W lewym górnym rogu wybierz opcję Dodaj,
 4. Podaj adres e-mail lub nazwę użytkownika,
 5. W sekcji „Dostęp” wybierz Właściciel lub Menedżer,
 6. Kliknij przycisk Zaproś,


Po zaakceptowaniu przez użytkowników zaproszenia do zarządzania wizytówką Google, będą mogli oni edytować wizytówkę, odpowiadać na opinie itp. Jednak pełnię funkcji przypisaną poszczególnej roli (Właściciela lub Menedżera) uzyskają po siedmiu dniach.

Share
Zainteresował Cię ten materiał?
Sprawdź również...

Pomożemy Ci prowadzić skuteczny marketing

Daj nam znać, czego potrzebujesz! Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dopasować odpowiednie rozwiązania dla Twojej firmy. Pamiętaj – to do niczego nie zobowiązuje!

Zadzwoń do nas:

Żółty wykrzyknik - znak rozpoznawczy agencji Kreatywnej Brandrocks.

Wypełnij formularz kontaktowy 👇

Pomożemy Ci zrozumieć marketing internetowy!

Regularnie będziemy przesyłać Ci wiedzę dzięki której rozwiniesz firmę. Merytorycznie i bez spamu. Wypełnij formularz i zapisz się newslettera 👇