...

Identyfikacja wizualna marki – dlaczego jest ważna?

Okładka artykułu: Identyfikacja wizualna marki - dlaczego jest ważna?

Każda współczesna firma, która chce zaistnieć na rynku, potrzebuje identyfikacji wizualnej. To w ten sposób możesz wyróżnić się spośród licznych marek i zaistnieć w świadomości potencjalnych klientów. Często wszystko zaczyna się właśnie od dobrze stworzonego wizerunku firmy. Chętniej kupujemy od firm, które utrzymują spójny i oryginalny charakter marki. Od firm, które podświadomie przemawiają do nas za pomocą elementów wizualnych. Nie można też zapomnieć, że współcześni odbiorcy są w dużej mierze wzrokowcami; tym bardziej należy zastanowić się nad profesjonalną identyfikacją wizualną. Pytanie, czym ona jest i jak ją dobrze zaprojektować? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Czym jest identyfikacja wizualna marki?

Jest to część brandingu i strategii marki, która opiera się na prezentacji Twojej firmy, głównie za pomocą elementów graficznych. Ten system wizualny bazuje na symbolach, fontach, kolorystyce, kształtach czy liniach. Podstawowym zadaniem identyfikacji wizualnej jest wyróżnienie danej marki na tle innych konkurencyjnych biznesów, dlatego należy zwrócić uwagę na jej oryginalność.

Identyfikacja wizualna to narzędzie, które sprawia, że nie istniejesz jedynie w rynkowej rzeczywistości, ale również w świadomości ludzi, od których przecież zależy czy i jak Twoja firma będzie prosperować. Poszczególne elementy identyfikacji wizualnej zapadają w pamięci odbiorców, tworząc konkretne skojarzenia, które następnie są przekładane na charakter marki.

Jakie są elementy systemu identyfikacji wizualnej?

Dobra identyfikacja marki to przede wszystkim spójny system wizualny, w którym wszystkie elementy współgrają ze sobą i komunikują coś konkretnego potencjalnym klientom. Ale co właściwie składa się na ten system? Cóż, podstawowe graficzne elementy identyfikacji, o m.in.:

 • logotyp lub logo firmy,
 • sygnet,
 • kolorystyka marki,
 • kształty,
 • linie,
 • grafiki lub zdjęcia,
 • styl, w jakim marka przygotowuje swoje materiały.

Do elementów systemu wizualnego firmy zalicza się jednak także materiały stworzone na podstawie powyższych elementów, takie jak: druki firmowe, papier firmowy, księga znaku, fonty wykorzystywane w materiałach marketingowych, a także wygląd strony internetowej, która powinna być traktowana, jak wizualna wizytówka firmy (jeśli zastanawiasz się, co musi się znaleźć na profesjonalnej stronie internetowej, zajrzyj do naszego artykułu: Co powinna zawierać Twoja strona internetowa?).

Na identyfikację wizualną składają się też mniej oczywiste elementy, takie jak wygląd sprzedawanych produktów i ich opakowań oraz wygląd siedziby firmy, a nawet ubiór pracowników. Możesz się domyślić, że proces wdrażania identyfikacji wizualnej to kompleksowe zadanie, odbywające się na różnych płaszczyznach. Jest to jednak jeden z podstawowych elementów strategii marki, warty wysiłku.

Identyfikacja wizualna – element komunikacji marki

Identyfikacja wizualna marki jest formą komunikacji. Wszystkie elementy identyfikacji są odbierane przez odbiorcę i podświadomie interpretowane. To za pomocą tych niewerbalnych przekazów komunikujesz potencjalnym klientom, jaka jest Twoja firma i czy jej charakter pasuje do ich osobowości. Dlatego podczas tworzenia identyfikacji wizualnej powinieneś zwrócić uwagę na to, jaka jest Twoja grupa docelowa. To często właśnie od niej zależą kolory marki, projekt logo czy nawet nazwa firmy. Możesz mieć najlepszą identyfikację wizualną przedsiębiorstwa, jaka kiedykolwiek powstała, jednak jeśli nie będzie ona dobrze odbierana przez ludzi, do których chcesz dotrzeć, nie przyniesie ona żadnych korzyści.

Marka potrzebuje identyfikacji wizualnej właśnie ze względu na jej komunikacyjną funkcję. W dzisiejszych czasach o wiele łatwiej i skuteczniej przekazać pewne informacje za pomocą znaków graficznych, czy też kolorów. Współcześni odbiorcy z reguły nie mają zbyt wiele czasu, by przeczytać dłuższy tekstowy komunikat, skupiają się za to na krótkich sloganach i hasłach reklamowych oraz szacie graficznej. Dobrze przeprowadzona identyfikacja wizualna zakomunikuje charakter marki, jej cele oraz idee, a także zwróci uwagę potencjalnych klientów na dłużej.

Księga znaku (brandbook) – czym jest i czy jej potrzebujesz?

Podczas procesu tworzenia identyfikacji wizualnej z pewnością natkniesz się na księgę znaku, znaną też jako brandbook. Jest to forma instrukcji obsługi identyfikacji marki. W specjalnie przygotowanym brandbooku zamieszcza się wszystkie zasady dotyczące wykorzystywania logo bądź logotypu firmy oraz jej kolorystyki. Elementy, jakie mogą znaleźć się w takiej księdze to:

 • budowa logo/logotypu, zawierająca dokładny opis ich kolorów oraz proporcje,
 • historia powstania logo,
 • zasady dotyczące kolorystyki i typografii,
 • paleta dopuszczalnych do użycia kolorów marki i zasady ich łączenia,
 • informacje o polu ochronnym (obszarze wokół logo, w którym nie można umieszczać tekstu lub innych grafik),
 • dopuszczalne maksymalne i minimalne wymiary logo,
 • zasady dotyczące grafik oraz ilustracji.

Księga identyfikacji wizualnej jest przydatna przy przygotowywaniu opakowań produktów, na których widnieć będzie logo firmy, jak i przy materiałach marketingowych: ulotkach, plakatach, czy wideo. Dodatkowo pomaga ona w zachowaniu spójnej identyfikacji wizualnej marki oraz okazuje się wartościowa, gdy firma decyduje się zgłosić znak do Urzędu Patentowego.

Potrzebujesz księgi znaku, jeśli chcesz zachować spójność w identyfikacji graficznej swojej firmy. Brandbook będzie nieopisaną pomocą w przypadku współpracy z agencjami marketingowymi, grafikami, czy partnerami biznesowymi. Dokonując z nimi ustaleń w oparciu o księgę znaku, możesz być pewien, że komunikacja marki pozostanie konsekwentna, i nienaruszona przez różne interpretacje.

Dlaczego Twoja firma potrzebuje identyfikacji wizualnej?

Coca-Cola, Netflix, Starbucks, Apple. Największe marki na świecie osiągnęły statusy symbolu. Czy wiesz dlaczego? Z powodu wizualnego systemu marki, która była konsekwentna, oryginalna, dopasowana do grupy docelowej. Twoja firma powinna do tego dążyć, dlatego już na poziomie budowania marki, powinieneś poświęcić swoją uwagę identyfikacji wizualnej. To za jej pomocą Twoja firma wyróżni się na rynku i zaistnieje w świadomości odbiorców.

Spójność to podstawa komunikacji wizualnej marki

Ważne jest, by zaprojektować identyfikację wizualną, która będzie spójna. Konsekwentność powinna być jednym z podstawowych elementów strategii komunikacji marki. By móc skutecznie docierać do potencjalnych klientów, musisz przekazywać im spójne komunikaty, ponieważ tylko w ten sposób będą mogli oni rozpoznawać Twoją markę, wśród wielu biznesów. Dlatego też tworzenie materiałów firmowych i reklamowych powinno odbywać się zgodnie z konkretnymi procedurami, aby nie wprowadzać zamieszania, które mogłoby zaszkodzić wizerunku marki firmy. Potencjalni klienci po pierwszym spotkaniu z konkretnymi elementami wizualnej identyfikacji firmy będą ją kojarzyć właśnie po tych elementach. Zadbaj więc, aby powtarzały się one zawsze w tej samej formie.

Identyfikacja wizualna marki od BrandRocks

Identyfikacja wizualna marki to podstawa. Jeśli tworzysz firmę i chcesz nadać jej wyjątkowego charakteru, który od razu zauważą Twoi klienci, chętnie Ci w tym pomożemy! Z naszą pomocą stworzysz system identyfikacji wizualnej, która będzie wyróżniać Cię na rynku i zapisywać w świadomości odbiorców. Nie czekaj i pójdź w ślady największych marek na świecie!

Share
Zainteresował Cię ten materiał?
Sprawdź również...

Pomożemy Ci prowadzić skuteczny marketing

Daj nam znać, czego potrzebujesz! Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dopasować odpowiednie rozwiązania dla Twojej firmy. Pamiętaj – to do niczego nie zobowiązuje!

Zadzwoń do nas:

Żółty wykrzyknik - znak rozpoznawczy agencji Kreatywnej Brandrocks.

Wypełnij formularz kontaktowy 👇

Pomożemy Ci zrozumieć marketing internetowy!

Regularnie będziemy przesyłać Ci wiedzę dzięki której rozwiniesz firmę. Merytorycznie i bez spamu. Wypełnij formularz i zapisz się newslettera 👇